Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.

Ara

Sepetim

0 ürün - 0,00 TL Göster
Alışveriş sepetiniz boş!

Malatya Yöresel

Malatya Yöresel

Malatya Yöresel ürünlerinden dünyaca meşhur kayısısı ile birlikte kendine mahsus tarhanası da giderek daha fazla tanınıyor. Malatya yöresel yemeklerinde fark yaratan önemli bir öğe de yabani otların kullanımı. Yörede anık, kızoğluk ve yarpuz adıyla bilinen yaban otları yemeklerin tatlandırılıp, aromalandırılmasında kullanılan başlıca taze baharatlardır. Kışların sert geçtiği bölgede kışa hazırlık, yaz sıcaklarında sebzelerin kurutulmasıyla başlar ve hemen her Anadolu kentinde olduğu gibi tarhana, salça, erişte, pekmez ve pestil yapımıyla desteklenir. Fakir kellesi, ilişemen, bulgur herlesi, ergibaz gibi yöreye mahsus yemekleri ise ancak yaşlı hanımlar biliyor. Sahip olduğu zengin çeşitleri ve orijinal yapım teknikleriyle Malatya mutfağı mutlaka tanıtılıp, araştırılması gereken bir Anadolu mutfak değeri.

Bulgur: Malatya Mutfağı'nda bulgurun özel bir yeri var. 100'den fazla yemek yapılıyor bulgurdan. Ya da her yemekten bir bulgur geçiyor. İçli köfte, bulgurdan yapılanlar arasında en ünlüsü olsa gerek! Genelde, içli köfte şeklini aldıktan sonra hafifçe haşlanıp üzerine tereyağı dökülüp yeniyor. Lokantalarda alıştığınız kızartılmış haliyle de bulabilirsiniz ama yerlisi böyle yapıyor, güzel de oluyor.

Çorbalar: Onlara çorba demek yanlış aslında; çorba dediğin bildiğin yemek. Bir tas iç, doy, kalk sofradan! Kulak, yüksük, gendime, hele hele o tutmaç çorbası yok mu? Eğer tarhana bulursanız kaçırmayın derim. İçmenin dışında, alın, getirin, evinizde pişirin. En sağlıklı, en doyurucu çorbalardan biri.

Ana Yemekler: O kadar çok köfte, sarma çeşidi var ki Malatya'da! Herşeyin mi köftesi olur yahu? Benim favorim ise analı-kızlı elbette. O kadar büyük bir uğraş ki onu yapmak, tok olsa bile insan yemeli! Kağıt kebabını ve kiraz yaprağı sarmasını ise tek geçerim. Kiraz yaprağı buzluktan değil de mevsiminde yapılırsa, hele, of ki of! İnce kalem pil var ya, işte sarma da o kadar.

Tatlılar: Herhalde ve kesinlikle kaymaklı kayısı tatlısı! Bulabilirseniz Arapgir peynir helvası da olur. Ya da dut pestili, taze ceviz sucuğu atın bir lokma ağzınıza. Biz oradayken daha yeni yapılmış ceviz sucuğu bulduk; inanılmazdı!

Malatya Köy Peyniri: Benim bir numaralı favori peynirim. Taze, tuzsuz, beyaz peynir. Saklamak için tuzlanan halini sevmiyorum. Tuzsuz olanı 10 gün dayanıyor zaten. Malatya peyniri varken, kahvaltıda ekmek kullanmanıza gerek yok; ne yiyecekseniz onunla yiyebilirsiniz, tuhaf gelebilir ama gerçek!

Malatya mutfağına özgü yemeklerimiz; kiraz yaprağı sarması, analı kızlı köfte, lahana sarma vd. ana malzemezi bulgur olan yemeklerimizdendir. Tatlı olarak yassı kadayıf, peynirli helva ve kuru un helvasıdır. Acılı ayran Malatya sofrasının baş içeceklerindedendir.

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:

Malatya Kayısı Marketi ve Yöresel Malatya Pazarı

Kuru Kayısı ve Naturel Kuruyemiş Çeşitleri

Malatya'nın meşhur yaş kayısı ve kuru kayısı çeşitlerini doğal ve sağlıklı ambalajlarda müşterilerimize özenle sunuyoruz. Zengin Kayısı ürlerinden elde ettiğimiz islimli kayısı, gün kurusu, hurma, hoşaflık kayısı kabuğu, kayısı çekirdeği ile kayısıdan elde edilen pestil, kayısı atomu, cezerye ve kayısı lokumu çeşitlerimiz yoğun ilgi görmektedir.

Malatya Mutfağından Yöresel Yiyecekler

Malatya yöresi lezzetlerinden salamura köy peyniri, köy tereyağı, tulum peyniri, çökelek, malatya bulguru, ev salçası, dolmalık kuru biber, kuru patlıcan vb. ev yapımı yiyecekleri titizlikle temin ediyoruz. Temiz ve sağlıklı ortamlarda üretilen yöresel yiyecekleri kuru ve soğuk hava depolarda muhafaza ederek tam mevsiminde siz değerli müşterilerimize ulaştırıyoruz.

Organik, Sağlıklı ve Lezzetli Gıdalar

Organik yöntemlerle üretilen kayısı ve Malatya yöresel gıda ürünlerinin sağlıklı olmalarının yanı sıra lezzetli olmaları da tüketici tercihini etkileyen önemli bir faktördür. Türkiye genelinde kuru meyveden bakliyata, salçadan pekmeze, kadar geniş bir ürün gamıyla çalışan Malatya Kayısı Market, kurulduğu günden bu yana özlediğiniz lezzette sağlıklı organik ürünlerini sizlere sunarak insan ve çevre sağlığı konusundaki hassasiyetini sizlerle paylaşmaktadır.

güvenli alışveriş
Malatya Kayısı Market © 2020 Google+