Kategoriler

 • Kategoriler
 • Malatya Kayısı
 • Kuru Kayısı
 • Gün Kurusu
 • Kayısı Çekirdeği
 • Hediyelik Kayısı
 • Kuru Meyve
 • Kuru Üzüm
 • Kuruyemiş
 • Hurma Çeşitleri
 • Pestil Çeşitleri
 • Sucuk - Köme
 • Cezerye - Lokum
 • Pekmez - Bal
 • Yöresel Kahvaltılık
 • Malatya Yöresel
 • Kayısı Kozmetik
 • Tadımlık
 • Şifalı Bitkiler

Hurma Çeşitleri

Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurma en temel vitaminler açısından oldukça zengindir. Özellikle de B9 vitamini yani Folik Asit, ve proteinleri bünyesinde barındırır. Ayrıca Hurma kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besindir.

Medine Hurması bedensel ve zihinsel yorgunluğu azaltır. Vücuda enerji ve kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Kansızlığı iyi gelir, kan yapıcıdır. Karaciğeri güçlendirir. Hamile ve yeni doğum yapmış olanların kendilerini toparlamasına çok yardımcı olur. Hamile kadının bebeğini besler, yapısındaki potasyum çocukların büyümesini sağlar. Ayrıca anne sütünü arttırır. Ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlar. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemini temizler. Stresi ve gerginliği azaltır. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir. Hafıza kaybına da mani olur. Kansere, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Bronşit, verem, kuru öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirir. Vücut ve kemik gelişimini destekler ve kemikleri güçlendirir.

 ●  Kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili rol oynadığı kanıtlanmıştır.
 ●  Kansere karşı koruyucu olduğu kanıtlanmıştır.
 ●  Şeker oranını ayarlayan tek meyvedir.
 ●  Üzerinde mikrop barındırmayan tek meyvedir
 ●  Bronşit, öksürük ve soğuk algınlığını giderir.
 ●  Kalp dostu olarak bilinen elmada daha çok bakır ve çinko bulunurken, hurmada sodyum, potasyum magnezyum kalsiyum ve demirin 2 kat daha fazla olduğu, düzenli olarak tüketildiğinde ise kalp ve damar açıcı özelliği kanıtlanmıştır.
 ●  Hurma bedeni ve zihin gelişimini sağlar.
 ●  Protein içerir.
 ●  Protein, yağ ve karbonhidrat ( üçü bir arada ) içeren tek meyvedir.
 ●  Vücudun yaşlanma belirtilerini azaltır.
 ●  Hurma, cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.
 ●  İçerdiği demir sayesinde kansızlığı iyi gelir.
 ●  B1 B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasından dolayı karaciğeri kuvvetlendirir.
 ●  İçerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik hastalarına karşı koruyucu özellik taşır.
 ●  Hurma çekirdeğinden öğütülmüş bir fincan kahve; zihin açıcı, dinlendirici bir 
etki gösterir.

Bugün birçok araştırmacı şunu söyluyor: Hurma örnek bir gıda olup yüzden fazla hastalığı tedavi eder.

1- Hurma Oruçlu İçin En iyi Gıdadır.

Hurma, vitamin ve tatlılar gibi, emilmesi kolay olan önemli maddeler ihtiva eder. Bununla birlikte hurma acıkmayı durdurmaya yardımcı olmakta ve oruçluya tokluk hissi vermektedir. Bundan dolayıdır ki, Allah Resulü (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: "Sizden biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın, zira o berekettir". (Ebu Davut rivayet etmiştir). Bugün gıda bilim adamları da bunu tavsiye etmekteler. Allah ne yücedir.

2- Fazla Kilo Tadavisi İçin Hurma

Deney ve tecrubeler ispat etmiştir ki; her gün düzenli bir şekilde günlük olarak hurmadan birkaç tane yemeye devam etmek, vücut ve beyindeki hormonların düzenini sağlar ve insana tokluk hissini verir. Böylece kişinin yediği yemek miktarını en aza düşürmektedir. Yani hurma; kiloyu azaltıp kilo düzenini korumaya yardımcı olmaktadır. Bu sebeple bazı araştırmacılar şunu vurgulamaktalar: Şüphesiz hurma, şişmanlığı tedavi etmede harika bir gıdadır. İşte burada Peygamber (s.a.v.)'in şu sözünü hatırlıyoruz: "Yanında yiyecek hurması olan bir hane (ev) halkı aç kalmaz" (Müslim rivayet etmiştir).  

3- Hurmanın Tedavi Ettiği Hastalıklar

Bugün birçok araştırmacı şunu söyluyor: Hurma örnek bir gıda olup yüzden fazla hastalığı tedavi eder. Tedavi ettiği bu hastalıklardan biri de bağırsak bozukluğudur. Hurma bağırsakların en üst seviyede görevini yapmasına yardımcı olur. Aynı şekilde hurmanın; bol miktarda maden, tuz ve vatanim içermesi sebebiyle beyin çalışmasına olumlu etki yaparak, vücudun beyinden azalttığı gıda unsurlarını tamamlar. Bu da insanın huzurunu sağlar ve istikrara kavuşturur. Bu da demektir ki, her gün düzenli bir şekilde belli bir ölçüde hurma yemek, psikolojik ve ruhi duruma etki yaparak kişinin daha çok istikrarlı olmasını sağlar. Bu sebeple diyoruz ki: Bu gıdayı bizim için yaratan ve Kuran ayetinde de bize bundan bahseden Allah ne yücedir. Allah şöyle buyuruyor: "Biz, yeryüzünde nice nice hurma bahçeleri, üzüm bağları yarattık ve oralarda birçok pınarlar fışkırttık. Ta ki, onların meyvelerinden ve elleriyle bunlardan imal ettiklerinden yesinler. Hala şükretmeyecekler mi?” (Yasin:34–35).

4- Su ve Hurma

Gıda uzmanlarının yaptıkları tespitlere göre, aktif bir orucun su ve doğal şeker maddelerine dayanması gerektiğini vurgularlar. Hurmada bulunan şeker ise, doğada bulunan en güzel şekerdir. Deneylerin ortaya çıkardığı sonuca göre, 20 veya 30 gün boyunca hurma ve su ile gıdalanan bir insanın vücudu, birikmiş olan birçok zehirlenmelerden kurtulacağı gibi, vücudunda önceki durumundan daha iyi bir direnç hisseder. Bu sebeple Peygamber (s.a.v.)'in bu gerçeği vurguladığı ve ondan bahsettiğini görmekteyiz. Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor: "Biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın, zira o berekettir. Eğer hurma bulamazsa su ile açsın. Zira su temizliktir" (Ebu Davut rivayet etmiştir).

5- Gıda Düzeni için Hurma

Hurmanın geniş çaplı ve zengin bir gıda çeşidini depolaması sebebiyle, onu açlığa karşı dayanabilen bir gıda konumuna getirmektedir. Şişmanlığın ana sebebinin devamlı surette açlık hissetmek ve yemek yemeye iştahlanmak olduğunu, bunun da yemek esnasında büyük oranda yağ ve tatlı tüketimini beraberinde getirdiğini düşünürsek, bunun tedavisinin ise açlık hissi esnasında birkaç hurma tanesini yemek suretiyle tokluk hissini sağlamaktan geçer. Yenecek olan birkaç adet hurma vücuda gerekli olan şeker ihtiyacını vermiş olacak, aynı zamanda bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak, büyük oranda açlık hissini ortadan kaldıracaktır. Sonuç olarak; her gün düzenli olarak birkaç adet hurma tanesini yemeyi sürdürmek, fazla yemek tüketimini frenleyip azaltacaktır. Bu gerçek ise peygamber (s.a.v.) ' in şu sözü ile açıkça ortaya çıkmaktadır: "Yanında yiyecek hurması olan bir hane (ev) halkı açlık çekmez" (Müslim rivayet etmiştir). İşte burada hurma vasıtası ile fazla kiloya karşı bir ilaç bulmuş oluyoruz. Bilindiği gibi her gün birkaç tane hurma yemek fazla kiloyu azaltmaktadır. Bu durumu günümüz bilim adamları da teyit etmekteler. Bu gerçeği rahmet peygamberi, efendimiz (s.a.v.) ondört asır evvel emretmiştir.

6- Taze Hurma ve Doğum

Bilim adamları; doğum aşamasında rahim kaslarının doğal olan şekere oldukça fazla ihtiyaç duyduğunu, Toptan Hurma da bu kaslar için iyi bir gıda olduğunu söylerler. Hurmanın yumuşak ve kolay bir madde olması, doğumdan önce barsak ve doğum kanallarını temizlemesi ve doğumu kolaylaştırması hasebiyle hamile kadın için zaruri bir gıdadır. Çünkü hurma rahim kaslarını etkiler, onu canlandırır ve hareketlerini düzenler. Hamile kadının doğumunu kolaylaştırır. İşte burada; Yüce Allah’ın Hz. Meryem’e olan hitabındaki Kuran mucizesi açıkça tezahur etmektedir. “Hurma dalını kendine doğru silkele ki, üzerine taze, olgun hurma dökülsün” (Meryem:25).

Kaynak: Abduldaem Al-Kaheel

Acve Hurma (Peygamber Hurması) indirim

Acve Hurma (Peygamber Hurması)

98,00 TL 125,00 TL

Medine Hurması (Mebrum) 1 Kg indirim

Medine Hurması (Mebrum) 1 Kg

58,00 TL 60,00 TL

Mebrum - Medine Hurması 5 Kg. indirim

Mebrum - Medine Hurması 5 Kg.

285,00 TL 290,00 TL

Safavi Hurma Kg. indirim

Safavi Hurma Kg.

58,00 TL 60,00 TL

Sugi Hurma Kg. indirim

Sugi Hurma Kg.

60,00 TL 65,00 TL

Taze Yaş Hurma 1 kg. hover image indirim

Taze Yaş Hurma 1 kg.

50,00 TL 55,00 TL

Taze Yaş Hurma 550-600 Gr. hover image indirim

Taze Yaş Hurma 550-600 Gr.

28,00 TL 32,00 TL

Bademli Hurma 500 Gr. indirim

Bademli Hurma 500 Gr.

33,00 TL 35,00 TL

Cevizli Hurma 500 Gr. hover image indirim

Cevizli Hurma 500 Gr.

35,00 TL 40,00 TL

Special Hurma 3 Kg. hover image indirim

Special Hurma 3 Kg.

165,00 TL 180,00 TL

Special Hurma 1 Kg. indirim

Special Hurma 1 Kg.

60,00 TL 65,00 TL

Hurma Poleni 20 Gr. hover image

Hurma Poleni 20 Gr.

80,00 TL

Cennet Hurması Kurusu - Jumbo 500 gr. hover image indirim
Gösterilen: 1 ile 14 arası, toplam: 14 (1 Sayfa)